Nareszcie wiosna!
Kwiaty czereśni pachną uwodząco, zapowiadają slodkie, soczyste owoce.
18 lat temu zamieszkałam z rodziną w stuletnim domu na wsi. Blog jest moim notatnikiem, zbiorem doświadczeń, sposobów uprawy warzyw i owoców, które karmią nas cały rok. Jeśli uprawiasz swój ogródek, choćby na parapecie, znajdziesz tu coś dla siebie :-)
Nareszcie wiosna!
Kwiaty czereśni pachną uwodząco, zapowiadają slodkie, soczyste owoce.
wikimedia.pl |
W Polsce jest pospolite na całym obszarze. Glistnik ma długą tradycję zastosowań leczniczych, sięgającą starożytności. Zawiera liczne alkaloidy działające rozkurczowo na mięśnie gładkie, poza tym preparaty z ziela działają żółciopędnie, przeciwbakteryjnie, uspokajająco, przeciwbólowo. Charakterystyczny, żółtopomarańczowy sok mleczny używany jest w lecznictwie ludowym do usuwania kurzajek.Pokrzywa ma niesamowite zdolności oczyszczania krwi będąc jednocześnie panaeum na anemię i niedobory witaminowo - mineralne. Ja siekam świeżą , młodą pokrzywę jak natkę pietruszki i posypuję nią obficie zupy, ziemniaki, dodaję do surówek.
Wyciągi wodno-alkoholowe z korzenia, zawierające sitosterole wykorzystywane są w leczeniu łagodnego przerostu prostaty[39], w początkowym stadium choroby. Nie likwidują choroby, ale spowalniają jej rozwój[70][71] i właśnie hamowanie przerostu prostaty jest najczęstszym zastosowaniem leczniczym korzenia pokrzywy wnowoczesnej medycynie[32][35]. Działanie lecznicze polega na zwiększeniu objętości wydalanego moczu i przepływu cewkowego oraz zmniejszeniu ilości moczu zalegającego.Pokrzywa jest także środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy typu 2[32] (liście i ziele obniżają nieznacznie poziom cukru we krwi[33][76]). Jest też stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych i skóry[80]. Wpływa dodatnio na procesy przemiany materii (za sprawą bogactwa witamin i pierwiastków śladowych), pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego, z powodu flawonoidów, garbników i witaminy K działa przeciwkrwotocznie, zwiększa poziom hemoglobiny i liczbęerytrocytów[33][81], poprawia perystaltykę jelit. Szczególnie polecana jest na wiosenne osłabienie, gdyż stwierdzono w surowcach istnienie czynników pobudzających wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych[33], oraz przy anemii[76]. Używana miejscowo sprzyja gojeniu się ran, czyraków i wrzodów. Chlorofil otrzymywany z pokrzywy wykorzystuje się w leczeniu choroby popromiennej. Z pokrzywy i krwawnika sporządza się płynne wyciągi, które stosowane do wewnątrz tamują krwawienia nosa, jelit, macicy i płuc.hamuje resorpcję zwrotną przyśpieszając eliminowanie z krwiobiegu chlorków, mocznika i szkodliwych produktów przemiany materii (działanie w tym zakresie korzeni jest silniejsze niż liści). Przetwory z liści pokrzywy pobudzać mają wydzielanie soku żołądkowego i nieznaczne także mają działać żółciopędne. Przypisuje się im ułatwianie trawienia, przyswajania pokarmów, zmniejszania stanów zapalnych przewodu pokarmowego i przeciwdziałanie mało nasilonym biegunkom[33][81]. W celu poprawienia obrazu krwi, a także regulacji jej ciśnienia i pracy serca, przy cierpnięciu kończyn zaleca się zażywanie jednej łyżeczki dziennie miodu pokrzywowego[44].
Istnieją doniesienia pokazujące, iż ukłucia pokrzywy mają działanie przeciwbólowe w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Wyciąg z pokrzywy zwyczajnej ma działanie łagodzące niepożądane skutki chemioterapii przy użyciu cisplatyny[86], a olej z jej nasion łagodzi sztucznie wywołane stany zapalne jelita.
wikipedia.pl |
wikipedia.pl |
Zbieramy deszczówkę z całego dachu. Każda kropla jest cenna, bo opady w mojej okolicy nie są wysokie a studnia głębinowa (8m) wyschła 5 lat temu.
Jeden ze zbiorników musiał być usytuowany na froncie domu. Ani to ładne ani dekoracyjne, choć bardzo praktyczne.
Rozważam różne opcje nasadzeń aby zbiornik zasłonić. Aby nie było zbyt łatwo, podłoże pod zbiornikiem to lity beton. Czyli wybrać mogę tylko te rośliny, które poradzą sobie w pojemnikach.
W pierwszej chwili pomyślałam o szybkorosnących pnączach, które obrosłyby szybko zbiornik i zasłoniły go a jednocześnie dawałyby dostęp do wody. Zimozielony jest tylko bluszcz helix hedera, którego nie lubię, więc nie biorę pod uwagę.
winobluszcz pięciolistkowy, zdjęcie zielonyogrodek.pl |
Zawsze podobal mi się winobluszcz pięciolistkowy, lecz obawiam się, że nie ogarnę go w zacznie wspinać się na dom i psuć elewację. Mogę nie upilnować. Chyba.
Może się mylę, nie wiem. Ostatnio na opolszczyźnie masowo usuwa się piękne stare winobluszcze z uwagi na wilgoć w murach i inne szkody. Ile w tym winy bluszczu nie mam pojęcia.
Kolejne rośliny to powojniki 'Paul Farges' o drobnych białych kwiatach oraz żółte 'Bill MacKenzie' i 'Lambton Park' z grupy Tangutica. Zawsze mi się podobały, ale wątpię, czy zechcą u mnie rosnąć. Moje dotychczasowe doświadczenia z powojnikami są bardziej niż marne, choć podobno u niektórych rosną jak chwasty. Takimi powojnikami chętnie obsadziłabym ten zbiornik.
Paul Farges, zdjęcie z zszp.pl |
Lambton Park, zdjęcie z zszp.pl |
Bill MacKenzie, zdjęcie z zszp.pl |
wiciokrzew pomorski, zdjęcie zielonyogrodek.pl |
Ale pnącza to jedno.
Jak by to wyglądało, gdyby w skrzyniach, donicach pod zbiornikiem posadzić miskant olbrzymi?
Miskant olbrzymi, zdjęcie albamar.pl |
Pierwsze sałaty przesadziłam już na grządki.
Nie wiem, z jakich przydasiów w ogrodzie korzystacie, sądzę jednak, że większość z nas na swoje ulubione narzędzia.
Dla mnie na pierwszym miejscu wiosną jest naostrzony nieco trzonek łopaty, dzięki któremu szybko robię otwory w przygotowanej grządce.
Dzięki takiemu ułatwieniu rozsady błyskawicznie sadzę na miejscu docelowym, wszystko jest posadzone "pod linikę", tak, jak lubię.