Bakłażan Kamo
(Solanum malogena)
Podobno wyśmienita japońska stara odmiana bakłażana, pochodzi z miasta Kamo. Jest wysoko ceniona przez najlepszych szefów kuchni z Japonii i uważana za regionalny przysmak dzięki kremowemu, gęstemu miąższowi i słodkiemu smakowi. Rośliny są bardzo odporne na ciepło, wilgoć i zimno.
Tę odmianę bakłażanów wysiałam dzisiaj czyli 18 lutego do wielodoniczki podlałam i przykryłam folią.
Cytuję za sprzedawcą nasion:
Ciemnofioletowe owoce bakłażana są zbierane, gdy mają około 11 cm średnicy. Tradycyjnie są podawane grillowane lub gotowane. Niskie i przysadziste rośliny dobrze radzą sobie w pojemnikach, chociaż potrzebują trochę miejsca, aby urosnąć na boki. Nasiona należy wysiać w pomieszczeniu na 8-12 tygodni przed ostatnimi przymrozkami. Na stałe miejsce zahartowane sadzonki powinny być przeniesione po 15 maja.
Owoce należy zebrać, zanim błyszcząca skórka zacznie blaknąć, ponieważ to kolor i połysk bakłażana określają najlepszy czas na zbiory, a nie wielkość owocu. Rośliny są wieloletnie w klimacie tropikalnym, ale zwykle są uprawiane jako jednoroczne w innych klimatach, są bardzo wrażliwe na mróz. Pięknie rośnie na grządkach ogrodowych lub w pojemnikach. Jeśli ma być uprawiany w gruncie, trzeba wcześniej przygotować sadzonki i po zahartowaniu ich wystawić na zewnątrz, dopiero po 15 maja. Powinny być posadzone w rozstawie 60 × 60 cm.
Bakłażany preferują żyzne, głębokie, ciepłe i luźne gleby z dużą ilością materiału organicznego. Może potrzebować podpór, aby wesprzeć łodygi, gdy wytworzy dużo owoców. Powinien być sadzony w pełnym słońcu i regularnie nawożony. Zbiory zaczynają się w 80 dni od posadzenia.
Bakłażan wydaje się bardzo starym owocem. Najwcześniejsze wzmianki o nim można znaleźć w dokumentach chińskich i indyjskich. Choć zwykle jest uważany za warzywo, botanicy klasyfikują bakłażana jako jagodę. W średniowieczu bakłażany nazywano szalonymi jabłkami, ponieważ uważano, że wywołują obłęd. Eksperymentalny ogrodnik i prezydent Thomas Jefferson hodował w swoich ogrodach różne odmiany bakłażana. W tamtych czasach hodowcy wykorzystywali je głównie do celów dekoracyjnych.
W regionach południowej i wschodniej Azji bakłażan jest szczególnie doceniany, mieszkańcy nazywają go „królem warzyw”, czyniąc z niego podstawę tamtejszej kuchni. Oprócz stereotypowego fioletowego koloru i kształtu gruszki, bakłażany występują we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
z uwagi na treści reklamowe zamieszczane w komentarzach włączone zostało moderowanie komentarzy. Za reklamy dziękujemy.