do ogrodu

czwartek, 24 maja 2018

Kwiat jaśminowca to nie tylko ozdoba

Maj to miesiąc gdy wszystko kwitnie! Po  ubiegłorocznych mrozach majowych gdy przemarzły kwiaty i zawiązki owoców ten rok zapowiada klęskę urodzaju.
Korzystajmy zatem póki czas :)

Jaśminowiec jak co roku obdarzył mnie mnóstwem pachnących kwiatów. Niestety w odróżnieniu od jaśminu lekarskiego, kwiaty jaśminowca nie pachną po wysuszeniu i zawartość olejków drastycznie spada. Nie znaczy to jednak, ze kwiaty jaśminowca nie nadają się do zbierania! Moje mieszanki herbaciane zwykle zawierają te kwiaty z kilku powodów. Cytuję za dr Różanskim:
Kwiaty jaśminowca zawierają flawonoidy i olejek eteryczny bogaty w farnezol (30-40%%), nonanal (ok. 11%), nopinon (3-4%), epoksyd humulenowy (ok. 3%),  terpinolen (ok. 2,3%), nezukol (ok. 1,6%), umbelulon (ok. 2%). W olejku ze świeżych kwiatów dominuje epi-13-manool (ok. 47-48%) i izolongifolol (ok. 5%).
Umbeliferon absorbuje promienie UV. Skopletyna działa hipotensyjnie (obniża ciśnienie tętnicze), rozkurczowo i cytotoksycznie. Kwas ursolowy działa przeciwzapalnie, cytotoksycznie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Kwas oleanolowy działa ochronnie na miąższ wątroby. Farnezol działa spazmolitycznie i uspokajająco. Kwas cynamonowy posiada aktywność antybakteryjną, przeciwnowotworową i fungistatyczną. Farnezen działa przeciwzapalnie. Limonen działa przeciwnowotworowo. Kwas kawowy wywiera wpływ bakteriostatyczny i hepatoprotekcyjny (ochronny na miąższ wątroby). Kwas ferulowy i flawonoidy maja aktywność antyagregacyjną, przeciwzapalną, przeciwzakrzepową i antybakteryjną. Kwas ferulowy ochrania wątrobę.
Analizując dane dotyczące zastosowania w ziołolecznictwie ludowym i skład surowców można określić działanie lecznicze: uspokajające, przeciwzapalne, napotne, przeciwbakteryjne, rozkurczowe na mięśnie gładkie i obniżające ciśnienie krwi. Składniki obniżają również poziom cholesterolu we krwi. W tradycyjnym ziołolecznictwie stosowane w chorobach ginekologicznych.

Napar z kwiatów lub liści będzie działał przeciwzapalnie i antyseptycznie na skórę i błony śluzowe (przemywanie, płukanki, okłady). Surowiec częściowo działa podobnie jak kwiat lipy.
Istnieją również doniesienia naukowe na temat właściwości leczniczych jaśminowca. Alkoholowe wyciągi hamują rozwój Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis i Pseudomonas aeruginosa (wywołuje zakażenie przyranne, posocznicę, zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc). Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi wymiatają wolne rodniki i nadtlenki, stabilizują strukturę błon komórkowych. Nalewka – Tinctura Philadelphi 1:3 na alkoholu 40-60%: 5 ml 2-3 razy dziennie doustnie, ponadto do przemywania, po rozcieńczeniu z wodą do okładów i przemywania. W stanie nierozcieńczonym do pędzlowania
Z kwiatów można przyrządzać napar na wodzie lub mleku (2 łyżki na szklankę mleka lub wody) i pić 2-3 szklanki naparu dziennie. Z liści napar (1 łyżka na szklankę wrzącej wody) pic w ilości 2-3 szklanek dziennie. Naparem płukać również jamę ustną i gardło przy stanach zapalnych. Stosować także do okładów i przemywania skóry trądzikowej, z wypryskami i stanami zapalnymi pochodzenia bakteryjnego.

Czy w tej sytuacji mogłabym pozwolić kwiatom po prostu zwiędnąć i opaść??


Trafiłam na informację, że mimo intensywnego zapachu i mnogości kwiatów jaśminowiec nie zwabia pszczół i nie wiadomo dlaczego. Muszę się temu przyjrzeć, bo przez lata zupelnie tego nie zauważyłam :-O

wysuszone kwiaty jaśminowca z młodymi pędami


Z liści jaśminowca przygotowuje się także napar odtraszający ślimaki.

Sposób wykonania:

kilka liści jaśminowca rozdrobnić i zalać 1/2 szklanki wrzątku. Przykryć i odstawić na dobę. Przecedzić i przelać do opryskiwacza. Opryskiwać narażone na ślimaki rośliny. To działanie je zniechęci do zjadania roślin, zwłaszcza przed wieczorem, kiedy zwykle ślimaki wychodzą na przekąskę.



 Na zdrowie!

1 komentarz:

  1. Jak zawsze, ciekawy i doskonały merytorycznie materiał dla zielarzy. Dziękuję pięknie i serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

z uwagi na treści reklamowe zamieszczane w komentarzach włączone zostało moderowanie komentarzy. Za reklamy dziękujemy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ogród

ceneo1