18 lat temu zamieszkałam z rodziną w stuletnim domu na wsi. Blog jest moim notatnikiem, zbiorem doświadczeń, sposobów uprawy warzyw i owoców, które karmią nas cały rok. Jeśli uprawiasz swój ogródek, choćby na parapecie, znajdziesz tu coś dla siebie :-)
Etykiety
Akcesoria
aksamitka
aronia
bakłażan
bataty
bazylia
Bez lilak
Bluszczyk kurdybanek
borówka
Bób
brokuł
burak liściowy
buraki
cebula
chwasty
cukinia
czarny bez
czereśnie
czerwiec
czosnek
deszczówka
dynia
ebook
fasola
fenkuł
forsycja
glistnik
grudzień
herbata
jajka
jarmuż
jaśmin
jeżyna
Kalafior
kapusta
karczochy
kiełki
kompost
koper
krążki torfowe
kurnik
kury
kwiecień
lecznicze wykorzystanie roślin
lipiec
listopad
lody
luty
maj
malina
marchew
marzec
mięta
mszyce
nasiona
nawożenie
ocet
ogórki
oregano
Orzechy
owce
papryka
październik
permakultura
pietruszka
piwonia
planowanie warzywnika
płot
podlewanie
podwyższona rabata
pokrzywa
pomidory
por
porzeczka
przepisy
przetwory
rabarbar
rozsady
rukola
rzodkiewki
sad
sałata
sałata musztardowiec
seler
seler naciowy
sierpień
slonecznik
Słonecznik
soja
styczeń
super widły
suplementacja
suszenie
szałwia
szczepienie
szklarnia
szparagi
szpinak
ściółkowanie
Ślimaki
Śliwki
truskawki
tulipany
uprawa wspołrzędna
uprawa współrzędna
warzywnik
Wielkanoc
wierzba
wierzba energetyczna
Wiosna
wrzesień
zdrowe żywienie
zielony groszek
ziemniaki w pojemnikach
zioła
sobota, 3 lutego 2018
Złoto ziemi. Obornik.
Ten pęd do ruszenia z kopyta i rzucenia się w wir siania, sadzenia i nawożenia jest już absolutnie nie do opanowania. Kupiłam 15 kg suszonego obornika i mam nadzieję, że to na moje grządki wystarczy.
Prawdziwym obornikiem wprost spod konia nawoziłam 4 lata temu ostatnio, oczywiście jesienią. Dodzisiaj pamiętam, jak mnie potem bolały plecy! ;-)
Teraz wybrałam obornik suszony z powodu jego wagi i łatwiejszego stosowania.
Jest to jeden z bardziej wartościowych nawozów organicznych, polecanych także w uprawach ekologicznych. Mój ogród wprawdzie nie ma atestu, ale przez tyle lat nie stosuję tam żadnej chemii, że na pewno nie byłoby problemu, by go dostać. (tylko po co?)
Obornik dostarcza glebie najważniejszych składników mineralnych, takich jak azot (N), fosfor (P) i potas (K). Poza tym obornik jest bogaty w szereg innych ważnych składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, bor i żelazo. Ma wszystko to, co nasze rośliny uwielbiają!
Obornik zawiera również sporą dawkę masy organicznej, z której w procesie przemian w glebie powstaje próchnica. Ona zaś oznacza poprawę żyzności, urodzajności i struktury gleby. Wraz z obornikiem do gleby wprowadzamy również spory wybór mikroorganizmów przyczyniających się do poprawy biologicznej aktywności gleby i rozwoju odpowiedniej mikroflory glebowej. Jest to szalenie przydatne podczas nawożenia gleb zniszczonych w wyniku nieumiejętnej uprawy, z wyniszczoną naturalną florą bakteryjną.
Suszony obornik stosuję wczesną wiosną oraz później, do zasilania roślin w czasie trwania sezonu wegetacyjnego.Można nim nawozić wszelkie rośliny ozdobne, trawy, drzewa i krzewy owocowe, oraz warzywa. Ja wykorzystam go głównie do warzyw oraz krzewów owocowych i młodych drzewek owocowych.
Ja się stosuje suszony obornik? Bardzo prosto! Wystarczy rozrzucić cienką warstwą wokół roślin, lekko wymieszać z glebą i podlać :-)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Dobry pomysł. Ja też się w tamtym roku utechałam ze świeżym obornikiem. W ogóle, odnoszę wrażenie, że przez trzy lata posiadania ogrodu moje plecy zestarzały się szybciej niż przez trzydzieści pozostałych ;)
OdpowiedzUsuńCoś w tym jest :-) Suszony nawóz jest okej i znacznie mniej waży. Ja mam też nieco nawozu kurzego, świeżego, który regularnie dodaję do kompostownika, więc też jest co dźwigać. Pewnie gdybyśmy przeliczyły na kilogramy ile w sezonie przekopujemy i dźwigamy wyszłoby tyle, co w kamieniołomach :-P
UsuńOj tak :) O porady co do nawożenia nawozem kurzym zgłoszę się za jakiś czas - jak już będę miała kury :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Życzę Ci wspaniałego kurnika i wiele radości :)
UsuńZmartwię cię! Taki obornik to zbędny wydatek.
OdpowiedzUsuńObornik, tak jak i kompost ma być źródłem nie mikroelementów i pierwiastków lecz źródłem mikroorganizmów, które pozwolą roślinom samym,we właściwym czasie pobrać z gleby wszystko co jest im niezbędne do wzrostu.
Jeśli zainteresuje cię to co napisałem -> Elaine Ingham - gorąco polecam.
Nasze gleby są przenawożone azotem, (ach ta nieznajomość reguły Liebiga) co narusza równowagę w glebie, przez co rośliny są bardziej podatne na choroby.
Bardzo mnie zaciekawiłeś!
UsuńCzyli twoim zdaniem w ogóle tego typu obornik nie ma sensu? Nawet jeśli w moim ogrodzie są mikroorganizmy? (Em)
Nawet wtedy, gdy stosuję także kompost, gnojówki roślinne itp?
UsuńJestem bardzo zaintrygowana, napisz proszę coś więcej.