Ocet z kwiatów forsycji |
Ocet z kwiatów forsycji.
Forsycja wykazuje liczne właściwości prozdrowotne. Stanowi cenne źródło rutyny, przez co wspomaga działanie witaminy C, podnosi ogólną odporność organizmu, uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, rozkurczowe, uspokajające i przeciwalergiczne.
Więcej o kwiatach forsycji przeczytasz tutaj
Jak każdy naturalnie fermentowany ocet, ten z forsycji ma wielką moc. Poprawia trawienie, delikatnie przefermentowany i niefiltrowany wzbogaca florę bakteryjną. Niektóre źródła podają, że pomaga schudnąć. Można nim doprawiać zupy, sałatki i inne potrawy, używać do marynat, przyrządzać lemoniady. Dobrze jest wypić szklankę wody z łyżką octu zaraz po wstaniu z łóżka, bo to łagodnie budzi nasz układ pokarmowy do życia i działa na organizm odkwaszająco, podobnie jak woda z cytryną.
W kosmetyce naturalny ocet cenimy za jego działanie tonizujące i odkażające, można go zatem stosować jako tonik, wcierkę do skóry głowy, która pomaga zwalczać łupież (tu jednak trzeba nastawić się na długotrwałą kurację), cudowną płukankę, nadającą połysk, używaną na zakończenie mycia włosów.
Jak zrobić ocet z forsycji?
Przygotuj jeden lub kilka dużych słojów, wyparz je.
Słoje wypełnij kwiatami forsycji, ugnieć ręką.
Przygotuj wodę z cukrem w proporcjach 1 litr wody 2 łyżki cukru. Dokładnie wymieszaj i zalej słoiki pozostawiając od góry dwa do trzech centymetrów wolnej przestrzeni.
Wyparz we wrzątku drewnianą łyżkę którą będziesz mieszać codziennie zawartość słoja.
Do utworzenia octu konieczna jest dostęp świeżego powietrza do słoja więc przygotuj dwa listki ręcznika papierowego i gumkę recepturka lub sznurek którą przymocujesz ręcznik do słoika.
Postaw w takim miejscu by nie działało tam promieniowanie UV i każdego dnia przynajmniej raz mieszaj drewnianą łyżką.
W zależności od temperatury po trzech lub czterech tygodniach kwiaty opadną na dno i będziesz czuć przyjemny octowy zapach.
To znak że już niedługo będzie ocet gotowy.
Wtedy przelej przez sitko do butelek i zamknięte odstaw do spiżarni czy szafki kuchennej.
Domowej produkcji octy są jak wino, im starsze tym lepsze, jednak oczywiście możesz od razu z nich korzystać.
Komentarze
Prześlij komentarz
z uwagi na treści reklamowe zamieszczane w komentarzach włączone zostało moderowanie komentarzy. Za reklamy dziękujemy.