do ogrodu

sobota, 1 maja 2021

Bluszczyk kurdybanek - zmora i ratunek

Większość działkowców i właścicieli ogrodów walczy z ta rośliną i trzeba przyznać,  że jest to walka nierówna.  Wygrywa zwykle bluszczyk kurdybanek, Glechoma hederacea L., zwany też zwyczajowo bluszczykiem ziemnym, kurdybankiem, obłożnikiem, gdyż to zioło pnące się po ziemi. 



Kurdybanek zaczyna kwitnąć w drugim roku życia, w kwietniu-maju i kwitnie aż do późnej jesieni. Ma niebieskofioletowe kwiaty i zielone liście, czasem z fioletowo-czerwono-bordowym zabarwieniem, zwłaszcza,  gdy rośnie w pełnym słońcu. Liście mają sercowaty kształt o karbowanych krawędziach. Ziele kurdybanka zebrane z nasłonecznionych stanowisk jest bogate w olejek eteryczny, silnie pachnące i najcenniejsze do celów leczniczych. Ziele ze stanowisk słabo nasłonecznionych jest ubogie w składniki aktywne i mało wartościowe. 

Jest bardzo inwazyjny, dominuje nad trawą,  z łatwością się ukorzenia. 

Bluszczyk kurdybanek to prawdziwy skarb medycyny. To roślina miododajna, uwielbiana przez pszczoły.  Trafilam na wzmianki, że już święta Hildegarda, mistyczka i uzdrowicielka żyjąca w XII wieku, stosowała kurdybanek w leczeniu ziołami. Ale był on wykorzystywany znacznie wcześniej –  wspomina o nim już grecko-rzymski lekarz Dioskurydes, żyjący w I wieku n.e. 



📌 Bluszczyk kurdybanek działa zbawiennie na trawienie i przemianę materii. Jest bogaty w składniki odżywcze i sole mineralne.

📌 W  bluszczyku występują garbniki,  działające przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo, przeciwgorączkowo i ściągająco 

📌 Kurdybanek stosuje się jako składnik opatrunków na trądzik, trudno gojące się rany czy oparzenia. 

📌 Działa moczopędnie i rozkurczowo

📌 wzmaga wydzielanie żółci, wspomaga odtruwanie i oczyszczanie wątroby, zawiera składniki ochraniające miąższ wątroby przed uszkodzeniem toksynami, marskością i stłuszczeniem.

📌 Ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny ropnej i śluzowej z dróg oddechowych

📌 Regeneruje naskórek

📌 Pobudza przemianę materii, reguluje wypróżnienia. Korzystnie wpływa na metabolizm przy przy przewlekłych chorobach skórnych

📌 Hamuje krwawienie

📌 łagodzi dolegliwości wątroby i trzustki

📌 Reguluje pracę oskrzeli i płuc, działa korzystnie przy astmie i kłopotach z oddychaniem

📌 Intrakt z kurdybanka przerywa ataki astmy i zadyszki

📌 pomaga przy reumatyzmie

📌 Bluszczyk kurdybanek to naturalne antidotum na zatrucie organizmu, czyli metoda na pozbycie się substancji toksycznych z organizmu

📌 Doskonały w leczeniu zakażeń i nieżytów, w tym alergicznych dróg oddechowych, przy chrypce, kaszlu, zapaleniu oskrzeli i krtani, w zapaleniu płuc i zatok. Sprawdza się wówczas w połączeniu z sokiem aroniowym, malinowym, lipowym, jeżynowym.

📌 wyrównuje cholesterol 

📌 pomaga likwidować kamienie cholesterolowe

📌 zalecany przy niestrawności i zaparciach, zespole zaburzonego wchłaniania w przebiegu długotrwałych nieżytów przewodu pokarmowego

Zbiera się młode pędy kurdybanku. Świeże wykorzystuje się na bieżąco, suszyć trzeba w temperaturze nie przekraczającej 40 st C. U mnie zwykle schnie sam rozłożony na reczniku papierowym w zacienionym miejscu lub, gdy to większe ilości, korzystam z suszarki do grzybów. 

Jak stosować bluszczyk kurdybanek

Bluszczyk kurdybanek z lubczykiem i czosnkiem 


Zarowno świeży,  jak i suszony wystarczy zalać wrzątkiem, jak herbatę i pić. 

Do spożycia najbardziej nadają się młode liście i pędy,  gdyż są najbardziej aromatyczne (gdy przytniemy część pędów, wkrótce pojawią się nowe, więc można z bluszczyku korzystać cały sezon).

Pić 2-3 szklanki dziennie, w nieżytach układu oddechowego i przeziębieniu – z miodem lub sokiem malinowym, z cytryną.

Napar (1 łyżka na szklankę wrzątku 2 razy dziennie) i nalewka 1:5 nadają się do leczenia stanów zapalnych skóry w przebiegu wyprysków (eczema) i trądzików. Nalewka z kurdybanka lekko ściąga skórę, zmniejsza łojotok, poprawia ukrwienie skóry, cofa zmiany ropne oraz hamuje rozwój grzybów drożdżakowych i bakterii patogennych na skórze. 

Włosy płukane w naparze lub nacierane nalewką na alkoholu 60-70% stają się mocniejsze i bez łupieżu wywołanego przez drożdżaki.

Kurdybanek ma wyrazisty smak. Można go używać podobnie jak natkę pietruszki (w niektórych regionach był tradycyjnie używany zamiast niej).

Kurdybanek wystarczy zebrać i pokrojony dodać do sałatki lub posypać nim kanapki. Poorawia smak past serowych i jajecznych, twarożku. Kurdybanek warto dodawać także  do zup. Pasuje też do mięs i pasztetów, ziemniaków,  zapiekanek ziemniaczanych, kasz i makaronów.

Dr Różański zaleca intrakt ze świeżego ziela kurdybanka – Intractum Glechomae: 

100 g zmielonego szybko ziela zalać 300 ml gorącego alkoholu 60-70%, wytrawiać 7 dni lub dłużej, przefiltrować. Zażywać 3 razy dziennie po 5 ml lub użyć do wyrobu znakomitego i mocnego syropu kurdybankowego – Sirupus Glechomae na katar i kaszel: 1 część intraktu + 1 część miodu lub syropu malinowego, zmieszać. Zażywać co 4-6 godzin po łyżce. 

Nalewkę kurdybankową – Tinctura Glechomae  można przygotować podobnie jak intrakt. Intrakt unieczynnia enzymy i stabilizuje składniki czynne, ponadto dokładniej ekstrahuje ciała czynne. 


Jeśli ciekawi Cię, jak można wykorzystać inne chwasty, rosnące w Twoim ogrodzie, kliknij w zakładkę Chwasty na górze strony

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

z uwagi na treści reklamowe zamieszczane w komentarzach włączone zostało moderowanie komentarzy. Za reklamy dziękujemy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ogród

ceneo1