do ogrodu

poniedziałek, 20 maja 2019

Herbata - zrób to sam. Zrób to lepiej.






  Dzięki pasjonatom z grupy fejsbukowej nauczyłam się fermentować herbaty i poznawać nowe smaki rozmaitych naparów. Mam wrażenie, że przeszłam na kolejny poziom :-)  Picie herbaty od dawna należy do naszego zwyczaju, każdego dnia zaparzamy termos herbaty i wypijamy go do ostatniej kropli. Raz jest to herbata zielona, raz czarna, sporadycznie owocowa lub yerba mate. Ale podejrzewam, że z tym koniec. Dziś spróbwaliśmy herbaty z liści czeresni i przyznam, że przepadłam na amen. To było pyszne! Coś jak czarna herbata z lekkim aromatem czereśniowym. Kolor nasycony, jak slachetnej czarnej herbaty, ale zupełnie bez brzydkiego osadu na kubku.


herbata czereśniowa
Sam proces robienia domowej herbaty to nie jest 5 minut. Zebranie surowca to jedno, rolowanie, gniecenie, przepuszczanie przez maszynkę do mięsa, potem oksydacja/fermentacja i na końcu suszenie to wiele godzin pracy. Efekt jest tego wart, walory smakowe są zachwycające i zupełnie zaskakujące. Bo czy np. spodziewalibyście się, że liście czereśniowe będą miały smak czarnej herbaty? Albo liście orzecha nie będą gorzkie?

Takie naturalne herbaty z liści drzew owocowych z własnego ogrodu zawierają witaminy, minerały, polifenole, antyoksydanty i mnóstwo innych związków, które są dla nas korzystne.
Jest to naturalny suplement diety, czyli element uzupełniający codzienne menu.


tworzenie herbaty orzechowej

tworzenie herbaty orzechowej

Zapraszam was też na film na YouTube gdzie zobaczycie cały proces robienia herbaty 





Z tego typu herbatą, gdy po dokładnym wysuszeniu granulek zamkniecie ją w słoikach, jest jak z winem - im starsza, tym lepsza. Można pić od razu, ale gdy wczoraj (kwiecień 2024) zaparzyłam herbatę z 2022 roku, zachwyciła mnie bogactwem smaku, kolorem, głębią.
Smakuje podobnie jak czarna herbata wysokiej jakości, lecz nie pozostawia osadu na szklankach czy kubkach.
Przy zaparzaniu wsypuj małe porcje, np 1 płaską łyżeczkę na pół litra wody.

Ten sposób możecie wykorzystać do wykonania herbat z przeróżnych liści drzew owocowych i nie tylko. 




niedziela, 24 marca 2019

Marzec s warzywniku

Kiedyś zrobiłam sobie gliniane tabliczki do ogrodu i dziś nareszcie je zainstalowałam.
Ta piękna, słoneczna niedziela obfitowała we wszystkie możliwe ogrodowe prace - jak gdybym mogła nadrobić w ciągu dnia tak wiele zaległości z ubiegłego roku :-D
Było więc pielenie grządek, grabienie liści, przesadzanie rozsiewających się w przeróżnych miejscach pięknych malw.
Zebrałam też kilka 'szyszek' sumaka octowca, o czym zupełnie zapomniałam we wrześniu... Nie mam nadziei, że cokolwiek jeszcze zostało z ich smaku i wartości, kolor zdecydowanie blady, cóż, zobaczę jutro :)




Wysiałam też w szklarence nasiona kolejnych ogórków i cukinii a także patisonów - tym razem mój wybór padł na białe.

jagody goi

szczypior

buraki liściowe


wiśnia


śliwa

róża


porzeczki

wyjaśnienie szarego cienia za porzeczką z poprzedniego zdjęcia :)

sterta kamieni polnych czeka na zrobienie ścieżki

szyszki modrzewiowe


podagrycznik

grusza

ubiegłoroczxna pozostałość róży

kwitnący bukszpan

migdałek

forsycja

niedziela, 17 marca 2019

Wiosna i prace porządkowo - regeneracyjne

Witajcie po przerwie!
Nie wyobrażacie sobie, jakie to szczęście poczuć znowu wiatr we włosach i wiosenne słońce na bolących od łopaty plecach.
Ostatnio byłam w moich własnym ogrodzie w ubiegłym roku, ładnych kilka miesięcy temu - praca zawodowa nie dała wtedy szans ogrodowi ale obiecałam sobie, że więcej takiej przykrości sobie nie zadam.
Płakać mi się chciało, gdy z okna widziałam jak marnieje mi wszystko, jak rosną chwasty wielkości drzew i jak powoli natura przejmuje kontrolę nad moim uporządkowanym kiedyś warzywnikiem...
Koniec z tym. Ten rok należy do mnie :-)
Zatem drugi tydzień z rzędu pielę, porządkuję, grabię, wykopuję, walczę z pokrzywą, perzem i sprzątam pozostałości ubiegłego sezonu.
Pozdrawiam Was słonecznie!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ogród

ceneo1