do ogrodu

wtorek, 19 marca 2019

Wiosenne oczyszczanie organizmu chwastami

wikimedia.pl
Oczyszczać się trzeba, nie mam wątpliwości, że każdemu po zimie przydadzą się wiosenne porządki nie tylko w domu.
Akurat marzec i wczesna wiosna dają nam kilka niezwykłych składników, by oczyścić organizm. Znacie je na pewno: pokrzywa, mniszek i brzoza.
U mnie pokrzywy jest już w bród, mniszek się pokazuje, brzoza będzie już niebawem. Jest jeszcze glistnik, jaskółcze ziele.
Cytuję z wikipedią:
W Polsce jest pospolite na całym obszarze. Glistnik ma długą tradycję zastosowań leczniczych, sięgającą starożytności. Zawiera liczne alkaloidy działające rozkurczowo na mięśnie gładkie, poza tym preparaty z ziela działają żółciopędnie, przeciwbakteryjnie, uspokajająco, przeciwbólowo. Charakterystyczny, żółtopomarańczowy sok mleczny używany jest w lecznictwie ludowym do usuwania kurzajek.
Pokrzywa ma niesamowite zdolności oczyszczania krwi będąc jednocześnie panaeum na anemię i niedobory witaminowo - mineralne.

Wyciągi wodno-alkoholowe z korzenia, zawierające sitosterole wykorzystywane są w leczeniu łagodnego przerostu prostaty[39], w początkowym stadium choroby. Nie likwidują choroby, ale spowalniają jej rozwój[70][71] i właśnie hamowanie przerostu prostaty jest najczęstszym zastosowaniem leczniczym korzenia pokrzywy wnowoczesnej medycynie[32][35]. Działanie lecznicze polega na zwiększeniu objętości wydalanego moczu i przepływu cewkowego oraz zmniejszeniu ilości moczu zalegającego.Pokrzywa jest także środkiem pomocniczym w leczeniu cukrzycy typu 2[32] (liście i ziele obniżają nieznacznie poziom cukru we krwi[33][76]). Jest też stosowana w stanach zapalnych dróg moczowych i skóry[80]. Wpływa dodatnio na procesy przemiany materii (za sprawą bogactwa witamin i pierwiastków śladowych), pobudza działalność gruczołów wydzielania wewnętrznego, z powodu flawonoidów, garbników i witaminy K działa przeciwkrwotocznie, zwiększa poziom hemoglobiny i liczbęerytrocytów[33][81], poprawia perystaltykę jelit. Szczególnie polecana jest na wiosenne osłabienie, gdyż stwierdzono w surowcach istnienie czynników pobudzających wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych[33], oraz przy anemii[76]. Używana miejscowo sprzyja gojeniu się ran, czyraków i wrzodów. Chlorofil otrzymywany z pokrzywy wykorzystuje się w leczeniu choroby popromiennej. Z pokrzywy i krwawnika sporządza się płynne wyciągi, które stosowane do wewnątrz tamują krwawienia nosa, jelit, macicy i płuc.hamuje resorpcję zwrotną przyśpieszając eliminowanie z krwiobiegu chlorkówmocznika i szkodliwych produktów przemiany materii (działanie w tym zakresie korzeni jest silniejsze niż liści). Przetwory z liści pokrzywy pobudzać mają wydzielanie soku żołądkowego i nieznaczne także mają działać żółciopędne. Przypisuje się im ułatwianie trawienia, przyswajania pokarmów, zmniejszania stanów zapalnych przewodu pokarmowego i przeciwdziałanie mało nasilonym biegunkom[33][81]. W celu poprawienia obrazu krwi, a także regulacji jej ciśnienia i pracy serca, przy cierpnięciu kończyn zaleca się zażywanie jednej łyżeczki dziennie miodu pokrzywowego[44].
Istnieją doniesienia pokazujące, iż ukłucia pokrzywy mają działanie przeciwbólowe w chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Wyciąg z pokrzywy zwyczajnej ma działanie łagodzące niepożądane skutki chemioterapii przy użyciu cisplatyny[86], a olej z jej nasion łagodzi sztucznie wywołane stany zapalne jelita.

Sposób 1:

Posiekaj po garści pokrzywy, mniszka, dodaj mniejszą garść jaskółczego ziela i zalej w czajniczku wrzątkiem. Pij kilka razy dziennie aż zobaczysz dno :)
Wiesz doskonale, że tego surowca Ci nie zabraknie, obcięta pokrzywa szybko odrasta, zatem do zimy masz zapewnione świeże dostawy.
wikipedia.pl

Sposób 2:

Kilka garści pokrzywy, mniszka, ciut glistnika i liści brzozy przepuść przez wyciskarkę do soków. Pij po łyżce 3-4 razy dziennie.

Sposób 3:

łyżkę rozdrobnionych liści brzozy zalej szklanką wrzątku,zaparzaj pod przykryciem 20 minut.
Liście brzozy, a także sok z brzozy, mają działanie moczopędne, napotne i oczyszczające - usuwają nadmiar kwasu moczowego z krwi.

Wiosenny detox nie jest jak widać skomplikowany. Łatwo wspomóc organizm w utrzymaniu zdrowia.


wikipedia.pl

Sposób 4

po łyżce mniszka, pokrzywy, babki, glistnika zalej wrzątkiem i przykryj na 20minut.
Pij kilka razy dziennie po pół szklanki.

1 komentarz:

  1. Bardzo interesujący artykuł , pierwszy raz o tym słysze i myśle, ze masz racje . Ze swojej moge Ci polecić stronę https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/tilt-turbo-575-ec . Uwazam, ze to najlepsza strona tego typu w sieci.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ogród

ceneo1