do ogrodu

poniedziałek, 14 maja 2018

Maść świerkowa


Maść świerkowa żywiczna

olejowy wyciąg z igliwia świerkowego
żywica świerkowa
ekologiczny wosk pszczeli

Do oleju świerkowego wsyp grudki żywicy. Podgrzewaj całość w kąpieli wodnej aż żywica się rozpuści. W żywicy zawsze znajdą się jakieś zanieczyszczenia – igły czy kawałeczki kory dlatego dokładnie przecedź uzyskaną mieszaninę przez gęstą gazę. Następnie dodaj do niej wosk pszczeli. Podgrzewaj aż całkowicie się rozpuści. Gorącą mieszaninę przelej do wyjałowionych słoiczków szklanych. Po zastygnięciu przenieś maść w chłodne i ciemne miejsce. Przechowywana w lodówce ma bardzo długi okres trwałości. Nawet po kilku latach wciąż dobrze spełnia swoje zadanie.

Jest bardzo skuteczna w leczeniu przeziębień, kataru i kaszlu. Wystarczy wsmarować ją w klatkę piersiową i plecy. Udrażnia drogi oddechowe. Dodatkowo można smarować okolice dziurek od nosa – wdychane olejki udrażniają zatkany nos, działają bakteriobójczo i wirusobójczo oraz pogłębiają oddech. Wzmacnia i rozgrzewa w przypadku przemarznięcia. Poprawia krążenie i zwiększa ukrwienie skóry.
Jest pomocna w leczeniu bólów mięśni, stawów i przy nerwobólach. Dobrze sprawdza się przy wszelkich kontuzjach, siniakach i obrzękach. Stosuje się ją również w leczeniu dolegliwości skórnych: stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych i grzybic. Przyspiesza gojenie się ran. Dobrze radzi sobie z chorobotwórczymi bakteriami Gram-dodatnimi i niektórymi typami bakterii

i Gram-ujemnych. Literatura podaje, że wspomaga leczenie łuszczycy.


Maść świerkowa jest także przydatna na grzybicę i inne chorobowe zmiany skórne. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe, dlatego z powodzeniem można korzystać z niej w przypadku różnego rodzaju wysypek, liszajów, owrzodzeń, odleżyn, a także przy łuszczycy czy atopowym zapaleniu skóry. Badania udowodniły, że zabija ona zarówno gram dodatnie, jak i gram ujemne bakterie oraz przyspiesza regenerację naskórka, dzięki czemu może być wykorzystywana w leczeniu trudno gojących się ran. Szczególnie polecana jest też jako środek na grzybicę paznokci i stóp.

|Zwalcza również wirusy, dlatego może być stosowana w leczeniu opryszczki – należy ją wówczas nakładać na chore miejsce kilka razy dziennie. Skuteczność takiej terapii w dużej mierze zależy od momentu jej rozpoczęcia – im szybciej zacznie się smarować miejsce, w którym pojawia się zmiana skórna wywołana wirusem opryszki, tym większe szanse jej skutecznego zwalczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

z uwagi na treści reklamowe zamieszczane w komentarzach włączone zostało moderowanie komentarzy. Za reklamy dziękujemy.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ogród

ceneo1