Przygotowuję wyciąg z cebuli (akurat cebulę mam pod ręką) i zaraz po wystudzeniu będę opryskiwać zarówno bób, jak i posadzone już w ogrodzie karczochy. Przy okazji przyjrzę się pozostałym roślinom. Do gotowego wywaru dodaje mydło potasowe ogrodnicze, by opryski lepiej trzymaly się roślin i aby oblepione mszyce nie miały komfortu pobytu na moich roślinach.
Źródło tekstuJeśli mszyce już się zadomowiły w ogrodzie, można je opryskać roślinnymi preparatami, które łatwo jest wykonać samemu. Takie domowe sposoby na mszyce mają tę zaletę, że są nieszkodliwe dla ludzi i dla środowiska naturalnego. Zwalczanie mszyc: przeciwko mszycom działają:preparat na mszyce z czosnku – wyciąg (200 g roztartych nasion zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) oraz wywar (wyciąg gotować przez 20 minut). Stosuje się je bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin;preparat na mszyce z cebuli – wywar (75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) stosuje się bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym;preparat na mszyce z mniszka lekarskiego (mleczu) – wyciąg (400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki;preparat na mszyce z pokrzywy – wyciąg (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) stosuje się bez rozcieńczania. Skuteczny jest także oprysk z gnojówki (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny). Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać. Żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, należy do niego dodać 500 g dolomitu. Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody.Wyciągi roślinne na mszyce należy zużyć w ciągu jednego dnia, gnojówkę na mszyce można przechowywać przez jeden-dwa miesiące, a wywary na mszyce przez trzy-cztery miesiące (gorące należy przelać do szczelnych butelek lub słoików i trzymać w ciemnym miejscu).
Na mszyce nie zaszkodzi również preparat z szarego mydła rozpuszczonego w wodzie. Z wymienionych - stosuję opryski z pokrzywy. Nie tylko pomaga zwalczać mszyce, ale także wiele innych szkodników i chorób.
OdpowiedzUsuńhttp://ogrodosfera.pl/blog/
Michał, dziękuję Ci za podpowiedź. Nie spotkałam się dotąd z takim zastosowaniem szarego mydła, ale chętnie spróbuję. To jest piękne w naszych naturalnych ogrodach, takie mnóstwo prostych i niedrogich sposobów na dorodne plony :-)
Usuń