do ogrodu

poniedziałek, 3 marca 2014

Wiosenne wysiewy rzodkiewki

Dzień jest coraz dłuższy, poranki wciąż rześkie ale już widne, dla ogrodnika to wymarzony moment na pierwsze wysiewy do gruntu i do pojemników na parapety.
Przy wysiewaniu nasion warto zwrócić uwagę na kalendarz biodynamiczny i dostosować wysiew do odpowiedniego dnia.
Jedną z pierwszych roślin, którą możemy wysiać wprost do gruntu jest rzodkiewka. Dostępnych odmian jest mnóstwo. Na rynku opolskim mamy także naszą rodzimą odmianę o nazwie Opolanka. Bardzo smaczna, miałam ją w warzywniku w ubiegłym roku.
Odmiana o kształcie paluszkowym, barwy szkarłatnej z białym znaczkiem. Bardzo plenna. Nadaje się pod osłony, jak również do uprawy w polu.

Siew: III-V, VIII-IX
Zbiór: IV-X
Rozstawa: 10x2,5-3,5 cm

Poradnik ogrodniczy mówi, że:
Rzodkiewka jest rośliną klimatu chłodnego, a jej nasiona kiełkują już w temp. 4°C. Z tego względu siew można przeprowadzać bardzo wcześnie, jeżeli pogoda sprzyja, to już z początkiem marca. Najczęściej jednak rzodkiewkę wysiewa się od końca tego miesiąca do początku drugiej połowy maja. Optymalna temp. dla wzrostu rzodkiewki wynosi od 10-13°C.
Wczesnowiosenny termin siewu rzodkiewki sprzyja tworzeniu ładnych zgrubień korzeniowych. Jest to zasługą, krótkiego jeszcze o tej porze roku, dnia. Gdy dzień jest krótszy niż 14 godzin, rzodkiewka, nie mogąc przejść stadium świetlnego, nie wytwarza pędów kwiatostanowych. Dzięki temu roślina ma więcej sił na wytworzenie właśnie ładnych zgrubień korzeniowych, którymi będziemy się potem zajadać.

W tym roku znalazłam dla nas inną, ciekawą odmianę rzodkiewki. MANTANGHONG. Już ją widzę w kolorowych sałatkach :-) Z wysiewem tej odmiany będę musiała poczekać aż do lipca, gdyż to odmiana późna.

Stanowisko do uprawy rzodkiewki powinno być bardzo dobrze nasłonecznione, a ziemia żyzna, dobrze spulchniona, a następnie wyrównana, osiadła i bez grud, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Planując nawożenie, należy pamiętać, że rzodkiewka łatwo kumuluje azotany, dlatego bezpośrednio przed siewem nie powinno się stosować nawozów azotowych ani obornika. Rzodkiewkę można siać w drugim roku po oborniku, natomiast tuż przed siewem można wzbogacić glebę kompostem. Z mojego doświadczenia wynika, że na słabej, piaszczystej ziemi rzodkiewka wyrasta bardzo słabo, korzenie ma zdeformowane i niewielkie. Radość z takiego plonu jest żadna, wręcz odechciewa się. Ekologiczne przydomowe lub działkowe uprawy, gdzie kompost jest doskonałym nawozem, i co najważniejsze ZA DARMO! rzodkiewka uda się na pewno.

Nasiona rzodkiewek siejemy na głębokość od 1 do 1,5 cm (zbyt głęboki siew przyczynia się do deformowania zgrubień korzeniowych). Rozstawa między rzędami powinna wynosić 15 cm, a odstępy między roślinami w rzędzie – od 2,5 do 3 cm.
Ja siejąc od razu staram się zachować między nasionami wystarczający odstęp, ponieważ bardzo nie lubię przerywać potem wschodów. Wg mnie to marnotrawstwo. Aby mieć stale dojrzewające rzodkiewki należy wysiewać je w niewielkich ilościach w odstępach co 2 tygodnie, dzięki czemu możliwy będzie sukcesywny zbiór.

Rzodkiewkę można też siać współrzędnie z marchwią, pietruszką i cebulą, które później kiełkują i będą się rozrastać dopiero po zbiorach rzodkiewki.
Warto pamiętać o regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu zagonów. Rzodkiewce nie służy ani przesuszenie (zgrubienia korzeniowe wówczas zbytnio się wydłużają i parcieją) ani zbyt obfite podlewanie (prowadzi do pękania zgrubień korzeniowych), dlatego podlewać należy często ale umiarkowanie, tak aby gleba była cały czas równomiernie wilgotna.
Zbiory są możliwe zazwyczaj w terminie od 4 do 6 tygodni od siewu. Odstęp pomiędzy rzędami pozwala na łatwe usunięcie chwastów motyczką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

ogród

ceneo1