Co możemy wysiewać w styczniu?

 Styczeń jeszcze się nie określił ostatecznie, czy chce być mroźny czy ciepło-mokry. Osobiście wolalabym drugą opcję, ale zgodnie z poprawnością polityczną nie należy narzucać żadnych opcji. 

Niezależnie od wszystkiego conieco można już w styczniu wysiewać, ponieważ jest sporo roslin które lubią niskie temperatury lub mają dłuższy okres wegetacyjny. 

Do takich kwiatów np należą :

begonia stale kwitnąca

Begonia stale kwitnąca 

Którą uwielbiam za jej kwitnienie bez 0rzerwy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nieważne, czy sucho czy mokro jest niezawodna. Co roku mam ją u siebie na obrzeżach rabat. 

żeniszek meksykański

Żeniszek meksykański 


lobelia przylądkowa

Lobelia przylądkowa 


petunia ogrodowa 

Petunia

Petunie uprawiałam już w wielu kolorach, regularnie nawadniane i zasilane odwdzięczają się mnóstwem kwiatów.

szałwia błyszcząca 


Szałwie występują w przeróżnych kolorach. Pięknie wyglądają w grupie tworząc barwne dywany.  Te i inne odmiany szalwi znajdziecie w dobrej cenie na stronie www.zielony-salonik.pl

W styczniu do skrzynek na parapecie można wysiewać cebulę i pietruszkę na świeżą zieleninę oraz nasiona rzodkiewki, cebuli, selera oraz pora na rozsadę.

Z uwagi na wahania temperatur styczeń to miesiąc wapnowania kory drzew. Wapno powoduje, że pień w ciągu słonecznego dnia nie nagrzewa się i podczas nocnych przymrozków nie pęka. 


W styczniu, w dni kiedy nie ma mrozu, przycina się jeżyny, borówki i porzeczki.

A gdy pogoda sprzyja, można sprzątać ścieżki ogrodowe, pielić grzadki jeśli nie zdążyliście tego zrobić jesienią, jak ja.
Gdy jest dużo śniegu warto usunięty śnieg ze ścieżki czy podjazdu podsypac pod drzewa i krzewy lub na grządki. 

Komentarze