Czas na nowe herbaty - dzisiaj zbieram wierzbę

Pomysł robienia własnych herbat przybrał na sile :) 
Wszystkie ubiegłoroczne herbaty okazały się strzałem w 10! Z liści orzecha wloskiego - wprost fenomenalna, mocna, aromatyczna, wszelkie niestrawności czy wzdęcia mijają jak ręką odjął.
Z liści czereśni zaś wykwintna, pachnąca czereśniami i migdałami. Wieloowocowa mieszanka przeróżnych liści z krzewów i drzew owocowych to naprawdę rarytas, podobnie jak z wierzbówki kiprzycy.
Ten rok zatem to także będzie sukcesywne pozyskiwanie surowców do oksydowanych herbat.
Zaczęłam od obcięcia najmłodszych, miękkich pędów wierzby, które właśnie zaczęły kwitnąć i mają już nieco młodych listków. Kwas acetylosalicylowy zawarty głównie w korze wierzb ale nie tylko, w liściach, kwiatach oraz pędach także, używamy w celu zbicia gorączki lub podczas bólu głowy.
Ponieważ szczęśliwie bardzo rzadko chorujemy, nie przygotowuję tej herbaty dużo.

Tradycyjnie podam więcej szczegółów cytując dr Różańskiego 

Salicyna naturalna, w przeciwieństwie do syntetycznych salicylanów, nie drażni błony śluzowej żołądka i dwunastnicy.
Osobiście polecam młode gałązki wierzby wraz z młodymi liśćmi, bowiem te są najbardziej zasobne w składniki czynne. Gałązki wierzby trzeba zbierać (odcinając sekatorem) od maja do lipca, po czym suszyć w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni C. 

Mielę młode pędy, liście w maszynce do mięsa i ciasno upycham w słoiku.

Sloik ze zmielonym surowcem szczelnie zamykam i ukladam w zmywarce nastawiając przy okazji mycia naczyń program na 50 stC.

Pozostawiam do ostudzenia . Odkrecam sloik i wącham  - jeśli zapach jest miły dla nosa,  rozsypuję herbatę do suszenia w suszarce do grzybów.  Jeśli nie, nastawiam drugi raz program zmywarki.

Po dokładnym wysuszeniem pakuję herbatę do sloików i puszek, opisuję.

Jeśli nie masz zmywarki, możesz użyć piekarnika nastawiając go na 50stC

Albo w sloneczny dzień włóż sloik do nagrzanego samochodu :-), szklarni,mtunelu foliowego itp.

Ze świeżego zmielonego surowca można sporządzić intrakt na gorąco, zalewając 1 część zmielonych pędów wierzby lub topoli 3 częściami gorącego alkoholu 30-40%, wytrawiać 14 dni, przefiltrować. Taki intrakt zażywać 2-3 razy dziennie po 5-10 ml lub 1 raz dziennie po 15 ml. 
W gorączce i kaszlu 4 razy dziennie po 5 ml w 100 ml herbaty malinowej lub lipowej z miodem. 
Napar z kwiatów wierzby (bazie, obojętnie z jakiego gatunku Salix) zawierają olejek eteryczny, fitosterole, fenolokwasy, cukry proste, śluzy, flawonoidy i glikozydy salicylowe. Działają napotnie, przeciwgorączkowo, wykrztuśnie, przeciwkaszlowo i przeciwzapalnie, łagodnie uspokajająco. Napar można sporządzać ze świeżych lub suchych kwiatów wierzby, biorąc 1 łyżkę surowca na 1 szklankę wrzątku (może być mleko z miodem). Herbatkę z bazi można podawać dzieciom, a nawet niemowlętom (1 łyżka herbatki 3 razy dziennie) przy przeziębieniu, gorączce i grypie. Korzystne jest łączenie wierzby (kora, pędy, bazie) z lipą, wiązówką, pączkami sosny, owocem maliny, tymiankiem, hyzopem i cząbrem. 
Kora wierzby zawiera od 1 do 7% glikozydu fenolowego – salicyny, ponadto glikozy fragilinę, salikortynę, tremulacynę i populinę. Istotnymi składnikami czynnymi są również flawonoidy (kwercetyna, luteolina, eriodykcjol, naryngenina), kwas salicylowy, kwas ferulowy, p-kumarowy, kawowy i garbniki (8-20%). Gałązki z liśćmi wg moich analiz zawierają ok. 6-9% związków salicylowych.
Związki salicylowe i flawonoidy działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwwysiekowo, napotnie, przeciwgorączkowo i przez to przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie. Łagodzą objawy przeziębiania i grypy. Poprawiają krążenie krwi, zwiększają diurezę, przyspieszają wydalanie toksycznych i zbędnych metabolitów (w tym kwasu moczowego). Przyśpieszają ustępowanie obrzęków. Składniki kory wzmagają również wydzielanie żółci, przez co również przyczyniają się do wspomożenia procesów detoksykacji. Korzystnie działają przy stanach zapalnych przydatków u kobiet.

Komentarze